SEARCH THE

America’s Cup Database


This database sponsored by the late Edward I. du Moulin contains comprehensive information on participants in all America’s Cup races to date. Enter the boat name, year or first or last name, or any combination of the four below to search the database.

The database reflects updates through July, 2018.

Please help us to build the database.

If you or someone you know participated in The Cup and are not found for that year in the database please e-mail our librarian.

First Last Year Boat Sail No. Yacht Club Status Position Position 2 Inducted Induction Class Link to Bio Hall of Famer Ref No.
Frederick E. "Ted" Hood 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Trials Sails (trials only) 4842
Frederick E. "Ted" Hood 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Trials Sails (trials only) 4852
Grant Simmer 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Sailing Team "Training Partner" Tactician 6750
Sir Frank Packer 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Syndicate Chairman,Afterguard 580
Richard Dickson 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Syndicate 581
Sir William H. Northam 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Syndicate 582
William G. Walkey 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Syndicate 583
Noel Foley 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Syndicate 584
Alan Payne 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Designer 585
Lars Halvorsen Sons 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Builder 586
Hood Sails 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Sails 587
Alexander S. "Jock" Sturrock 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Skipper 588
Sir Thomas J. Lipton 1930 SHAMROCK V Royal Ulster Yacht Club Challenger Syndicate 589
Charles E. Nicholson 1930 SHAMROCK V Royal Ulster Yacht Club Challenger Designer 590
Camper & Nicholson 1930 SHAMROCK V Royal Ulster Yacht Club Challenger Builder 591
Capt.Ernest "Ned" Heard 1930 SHAMROCK V Royal Ulster Yacht Club Challenger Skipper Sailing master 592
Duncan Neill 1930 SHAMROCK V Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard 593
Thomas O.M. Sopwith 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate Synd. Head, Afterguard 647
Charles E. Nicholson 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Designer Afterguard 648
Camper & Nicholson 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Builder 649
Capt. George Williams 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Prof.'l skipper 650
Phyllis Brodie Gordon Sopwith 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Timekeeper 651
Charles R. Fairey 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 652
Frank J. Murdoch 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Rigging design 653
Gerald Penny 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 654
W.F.P. Murdoch 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Winch design 655
Capt. Paul 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 656
Thomas O.M. Sopwith 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate Synd. Head, Afterguard 706
Charles E. Nicholson 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Designer Afterguard 707
Frank J. Murdoch 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Designer Rigging 708
Thomas O.M. Camper & Nicholson 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Builder 709
Sopwith 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Skipper 710
Phyllis Brodie Gordon Sopwith 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Timekeeper 711
Sir Ralph Gore 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Rel. helm 712
Flt. Lt. Scarlett, RAF 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 713
Capt. George H. Williams 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Prof.'l skipper 714
Capt.Ernest "Ned" Heard 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Racing master 715
Frank J. Murdoch 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 716
Hugh L. Goodson 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate Chairman 770
Viscount Runciman 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 771
H.A. Andreae 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 772
Bertram Currie 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 773
Group-Capt. Loel Guinness 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 774
Major R.N. MacDonald-Buchanan 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 775
Charles G.C. Wainman 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 776
Viscount Camrose 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 777
Lt.-Col. A.W. Ackland 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 778
Sir John Wardlaw-Milne 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 779
Maj. Harold W. Hall 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 780
Sir Peter W. Hoare 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 781
David Boyd 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Designer 782
Alex Robertson & Sons 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Builder 783
LTCR. Graham Mann 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Skipper 784
C. Colin Ratsey 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Relief helm 785
Lt. Comdr. Jock Brooks, R.N. 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 786
David Boyd, Jr. 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Winch team 787
Tim Langford 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 788
G. Denis Jackson 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Winch team 789
Mike Tremlett 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Winch team 790
Hamish Connell 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Sailing Master Prof.'l 791
Charles de Selincourt 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Winch team 792
Tony Brooker 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 793
Ted Mappley 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 794
David Boyd, Jr. 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 795
Keith Musset 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 796
Cecil Jupe 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 797
Ian Lennox 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Main trimmer 798
Capt. Stanley Bishop 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l-Sailing master 799
Gordon Ingate 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard Co-helm 822
Terry Hammond 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 823
Bob Thornton 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 824
Magnus Halvorsen 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 825
Mick York 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 826
Brian Northam 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 827
Dick Sargent 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 828
Frank McNaulty 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 829
Trevor Gowland 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 830
Trygve Halvorsen 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard 831
Peter "Pod" Odonnell 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 832
Archie Robertson 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard Rel. Helm 833
Norman J. Wright 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard Mast man 834
Norm Hyett 1962 GRETEL KA 1 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 835
James A. J. "Tony" Boyden 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Owner 892
David Boyd 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Designer 893
Alex Robertson & Sons 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Builder 894
Bruce Banks 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Sails 895
Ratsey & Lapthorn 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Sails Mainsail 896
Seahorse 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Sails 897
Peter M. Scott 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Skipper Helmsman 898
Dan N. Bradby 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Afterguard Navigator 899
Bruce Banks 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Afterguard Co-helm 900
Robert Bruce 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 901
C. McLaughlin 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 902
D. Royal 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 903
John Sciafe 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Midships 904
Robert "Bert" Shaw 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Midships 905
T. Steel 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 906
Paul Anderson 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Foredeck 907
Robert Dean 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Foredeck 908
Richard Haselden 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Midships 909
David Marques 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Midships 910
Dick Paige 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Midships 911
John Scott 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 912
Eric Maxwell 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 913
Geoff Merritt 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 914
John Scott 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 915
Robin Fuger 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew Foredeck 916
Jim McLean 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Crew 917
Emil Christensen 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Syndicate Chairman 1069
Warwick Hood 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Designer 1070
William H. Barnett 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Builder Afterguard 1071
Joe Pearce 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Sails 1072
Alexander S. "Jock" Sturrock 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Skipper 1073
Norman J. Wright 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 1074
Norman G. Booth 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Afterguard Asst. helm 1075
Peter "Pod" Odonnell 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck boss 1076
John Mclean Taylor 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 1077
Anthony W. Ellis 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 1078
Edward Beacham 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 1079
Robert Lloyd Thornton 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Midships 1080
Richard R. Dickson 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Midships 1081
John E. Friedman 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Midships 1082
Dr. Micahel D. Greenway 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Midships 1083
Timothy J. "Sandy" Schofield 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Midships 1084
Andrew White 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew Midships 1085
Sir Frank Packer 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Owner 1186
Keith Martin 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Syndicate 1187
Sir Ian Potter 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Syndicate 1188
Alan Payne 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Designer Redesign 1189
William H. Barnett 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Builder 1190
Sir Frank Packer 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Syndicate Afterguard 1191
Gordon Ingate 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Syndicate 1192
Alan Payne 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Designer Redesign 1193
William H. Barnett 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Builder 1194
Sir James "Gentleman Jim" Hardy 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Skipper 1195
David Forbes 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Afterguard Relief helm 1196
William L. Fesq 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 1197
Martin Visser 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Afterguard Tactician/Relief Helm 1198
John Bertrand 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 1199
Paul Salomon 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck boss 1200
Dr. Micahel D. Greenaway 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew 1201
Chris Freer 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew 1202
Bob Ogilvy 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew 1203
John Freedman 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew Winches 1204
Barry Russell 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 1205
Ron Prescott 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew Winches 1206
Dick Lawson 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew 1207
John Jones 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew Foredeck 1208
Jim Turner 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Crew Rigger 1209
Alan Bond 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Syndicate Chairman/Reserve 1331
Brian Leary 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Syndicate Manager 1332
Warren Jones 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Afterguard 1333
Ben Lexcen 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Designer 1334
Johan Valentijn 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Designer 1335
Trygve Halvorsen 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Builder 1336
Halvorsen, Morson & Gowland 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Builder 1337
Tasker 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Sails 1338
Noel Robins 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Skipper 1339
Sir James "Gentleman Jim" Hardy 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Helmsman 1340
John Cuneo 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Helm (Reserve) 1341
Hugh Treharne 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Tactician 1342
John Bertrand 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Mainsheet 1343
Ron Packer 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Navigator (Reserve) 1344
Norman Hyett 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Trimmer 1345
Jack Baxter 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Navigator 1346
Dick Sargeant 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Bowman 1347
Rob Stirling 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder 1348
Leslie Valmadre 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Sewer 1349
John Shaw 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Trimmer 1350
Thomas A. Whire 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Reserve crew 1351
Alan Bond 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Syndicate Chairman/Reserve 1474
Warren Jones 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Syndicate Manager/Reserve 1475
Ben Lexcen 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Designer Reserve 1476
Johan Valentijn 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Designer 1477
Steve E. Ward 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Builder Crew 1478
Brian Raley 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Builder 1479
North Sails 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Sails 1480
Tasker 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Sails 1481
Noel Robins 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Helmsman 1482
Andy Rose 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Tactician 1483
David Forbes 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Mainsheet 1484
Mike Fletcher 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Afterguard 1485
Alan Bond 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Syndicate Chairman 1646
Warren Jones 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Syndicate General Manager 1647
Ben Lexcen 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Designer/Modification Tactician 1648
Johan Valentijn 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Designer Original 1649
Steve E. Ward 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Builder 1650
Sir James "Gentleman Jim" Hardy 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Helmsman 1651
Jack Baxter 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Navigator 1652
John Bertrand 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Trimmer 1653
Brian Raley 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew 1654
Rob Brown 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Mainsheet 1655
Joe Cooper 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder 1656
Peter Costello 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder 1657
Jock Barker 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Alt. 1658
Michael "Skip" Lissiman 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Tailer 1659
John Longley 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Crew chief/Sewer 1660
Scott McAllister 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Bowman 1661
John Rosser 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder (Reserve) 1662
Peter Shipway 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Mastman 1663
Phil Smidmore 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder 1664
John "Steamer" Stanley 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Foredeck (Reserve) 1665
Alan Bond 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Syndicate Chairman/Team Captain 1882
Warren Jones 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Syndicate General Manager 1883
John Longley 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder 1884
Sir James "Gentleman Jim" Hardy 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Syndicate Reserve Helm 1885
Ben Lexcen 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Designer 1886
Tom "Schnack" Schnackenberg 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Sail Designer Sail Coordinator 1887
Steve Ward 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Builder 1888
John Bertrand 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Helmsman Sail designer 1889
Grant Simmer 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Afterguard Navigator 1890
Hugh Trehane 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Tactician Sail Designer 1891
Will Ballieu 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder (Reserve) 1892
Colin Beashel 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Mainsail 1893
Rob Brown 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Trimmer 1894
Peter Costello 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Sewer 1895
Phil Judge 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew Tender Skipper 1896
Ken Judge 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Trimmer 1897
Michael "Skip" Lissiman 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Trimmer 1898
Scott McAllister 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Bowman (Reserve) 1899
Brian Richardson 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder 1900
Phil Smidmore 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Mastman 1901
Damian Fewster 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Bowman 1902
Greg Cavill 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew 1903
North Sails 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Sails 1904
Hood Sails 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Sails 1905
Sail America Foundation 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Sponsor 2247
Malin Burnham 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Syndicate Ch'man, Mgr,Hon. Mushroom 2248
H.P. "Sandy" Purdon 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Syndicate Administrator 2249
Edward I. du Moulin 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Syndicate Advisor 2250
George F. "Fritz" Jewett, Jr. 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Syndicate 2251
John K. Marshall 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Designer Proj. Manager, Hon. Mushroom 2252
Bruce D. Nelson 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Designer 2253
Britton Chance, Jr. 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Designer 2254
David R. Pedrick 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Designer 2255
Robert E. Derecktor 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Builder 2256
Dennis Conner 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Skipper 2257
John D. Barnitt 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Mastman/sewerman 2258
Jay Brown 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Pitman 2259
Henry Childers 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Grinder 2260
Jim Kavle 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Grinder 2261
Adam T. Ostenfeld 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Starboard tailer 2262
Kyle V. Smith 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Grinder 2263
William T. "Bill" Trenkle 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Port tailer Yes 2019 https://herreshoff.org/achof/inductees/2019-inductees#william-trenkle 2019 2264
Scott Vogel 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Bowman 2265
Peter Isler 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Afterguard Navigator 2266
Thomas A. Whidden 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Afterguard Tactician 2267
Jonathan "J.W." Wright 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Afterguard Main trimmer 2268
John S. "Jack" Sutphen 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Skipper-Mushroom Afterguard, Sail Manager 2269
Tom Darling 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Grinder 2270
Bruce Deeter 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Pitman 2271
John H. Grant 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Grinder 2272
Robbie Haines 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Tactician 2273
Chris Hamilton 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Mastman 2274
Bill Harrington 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Bowman 2275
John MacCausland 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Tailor 2276
John Sangmeister 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Tailor 2277
Stewart Silvestri 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Bowman 2278
Duncan Skinner 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Mainsheet 2279
John Stanley 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Bowman 2280
Jim Kyle 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Pitman,grinder 2281
Dory Street Vogel 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew-Mushroom Navigator 2282
North Sails 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Sails 2283
WBG 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Sails 2284
Sobstad 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Sails 2285
Paul Larkin 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Crew 2286
Sir Michael Fay 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Syndicate Chairman 2660
Bruce Farr 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Design Team Team Leader 2661
Russell Bowler 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Design Team 2662
Tom "Schnack" Schnackenberg 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Sails Sail Design, Crew 2663
Chris Mitchell 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Design Team 2664
Richard Honey 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Design Team 2665
Mike Drummond 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Design Team 2666
Peter Walker 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Design Team Designer 2667
John Clinton 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Design Team 2668
Marten Marine 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Builder 2669
David Barnes 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Skipper Helm/Mgt. Team 2670
Edward Askew 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/First Aid 2671
Russell Bowler 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew 2672
Clive Brown 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Welder 2673
Marcus Brown 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Maintenance 2674
Donald Cowie 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Trimmer/Sailmaker 2675
Rod David 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew 2676
Bruce Farr 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew 2677
Warwick Fleury 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Trimmer/Maintenance 2678
Graham Handley 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Foredeck/Maintneance 2679
Mark Hauser 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Trimmer/Sailmaker 2680
Keith Hawkins 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Boatbuilder 2681
Nick Heron 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Foredeck/Maintenance 2682
Andrew Hughes 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Boatbuilder 2683
David Hurley 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Foredeck/Boatbuilder 2684
George Jakich 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Maintenance 2685
Peter Lester 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Afterguard Tactician 2686
Paul Maitch 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Boatbuilder 2687
Matthew Montgomery 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Tender Tender Maintenance 2688
Richard Morris 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Afterguard Navigator 2689
Robert Salthouse 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Trimmer Boss Sailmaker 2690
Jeremy Scantlebury 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Pit Boss Boatbuilder 2691
Nick Scantlebury 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Mechanic 2692
Alan Smith 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Foredeck Boss Carpenter 2693
Stephen Talbot 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Maintenance 2694
Andrew Taylor 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Grinder/Tailer/Boatbuilder 2695
Peter Walker 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew 2696
Peter Warren 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Boat Club Challenger Crew Foredeck/Maintenance 2697
Raul Gardini 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Syndicate Chairman 2736
Laurent Esquier 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Syndicate Ops. Manager 2737
German Frers 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Designer 2738
Fernando Sena 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Designer 2739
Tencara Shipyard 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Builder 2740
Paul Cayard 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Skipper Manager 2741
Tommasso Chieffi 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Afterguard Strtegist 2742
Enrico Chieffi 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Afterguard Tactician 2743
Robert Hopkins, Jr. 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Afterguard Navigator, Designer 2744
Andrea Mura 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Crew Mainsheet 2745
Roberto Martinez 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Crew Mainsheet 2746
Steve Erickson 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Training coordinator 2747
John Kolius 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Training coordinator 2748
Graeme "Frizzle" Freeman 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Boat Maintenance 2749
Nick Moloney 1992 IL MORO DI VENEZIA ITA-25 Compagnia della Vela, Venice (Italy) Challenger Crew 2750
Team New Zealand 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Syndicate 2961
Sir Peter Blake 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Syndicate Director 2962
Sir Peter Blake 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Afterguard Mainsail Grinder 2963
Peter Hay 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Syndicate Commodore 2964
Tom "Schnack" Schnackenberg 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Designer 2965
Doug Peterson 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Designer Principal Yes 2017 https://herreshoff.org/achof/inductees/2019-inductees#doug-peterson 2017 2966
Chris Dickson 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Designer Principal 2967
Laurie Davidson 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Designer Principal 2968
McMullen + Wing 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Builder 2969
North Sails 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Sails 2970
Russell Coutts 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Skipper 2971
Joe Allen 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Bowman 2972
Brad Butterworth 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Afterguard Tactician 2973
Richard Dodson 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Afterguard 2974
Murray Jones 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Afterguard 2975
Warwick Fleury 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Mainsail Trimmer 2976
Dean Phipps 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Bowman 2977
Tony Rae 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Trimmer 2978
Jeremy Scantlebury 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Pitman 2979
Tom "Schnack" Schnackenburg 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator 2980
Craig Monk 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Grinder 2981
Chris Ward 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Mast/Sewer 2982
Mike Quilter 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew B/U Navigator 2983
Simon Daubney 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Port & Starboard Trimmer 2984
Robbie Naismith 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Trimmer 2985
Ross Halcrow 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Floater 2986
Andrew Taylor 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Grinder 2987
Matthew Mason 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Mastman 2988
Joe Allen 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Midbow 2989
Kevin Shoebridge 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Trimmer 2990
Mike Spanhake 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Floater 2991
Nick Heron 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew Bowman 2992
North Sails 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Sails 2993
Ross Blackman 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Syndicate Business Manager 2994
Barry McKay 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Shore Crew 2995
Ed Baird 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Coach 2996
Tom "Schnack" Schnackenburg 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Sails Designer 2997
Burns Fallow 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Sails Sailmaker 2998
Michael Ickart 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Sails Sailmaker 2999
Team Dennis Conner 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Syndicate 3417
Dennis Conner 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Syndicate Chairman/Skipper 3418
New England Boatworks 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Builder 3419
North Sails 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Sails 3420
Ken Read 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Afterguard Helmsman 3421
Peter Holmberg 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Afterguard Tactician 3422
Peter Isler 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Afterguard Navigator 3423
Chuck Brown 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Trimmer 3424
Mike Toppa 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Trimmer 3425
William T. "Bill" Trenkle 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Trimmer Yes 2019 https://herreshoff.org/achof/inductees/2019-inductees#william-trenkle 2019 3426
Jeff Dione 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Grinder 3427
Stuart Felker 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Grinder 3428
Larry Mialik 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Grinder 3429
Robbie Young 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Pitmanman 3430
Eric Doyle 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Foredeck 3431
Matt Smith 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Mastman 3432
Harvey Davis 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Sewer 3433
Rob Myles 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Bowman 3434
Geordie Shaver 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew Bowman 3435
John Reichel 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Designer Director 3436
Jim Pugh 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Designer Director 3437
Erle Williams 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew 3438
Ernesto Bertarelli 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Syndicate Head Yes 2016 https://herreshoff.org/achof/inductees/2016-inductees#ernesto 2016 4232
Michel Bonnefous 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Syndicate Manager 4233
Russell Coutts 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Syndicate Manager 4234
Decision S.A. 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Builder 4235
North Sails 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Sails 4236
Patrick Mazuay 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Sails Designer 4237
Russell Coutts 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Skipper Helm 4238
John Barnitt 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4239
Josh Belsky 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Pitman 4240
Ernesto Bertarelli 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Afterguard Navigator Yes 2016 https://herreshoff.org/achof/inductees/2016-inductees#ernesto 2016 4241
Kai Bjorn 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4242
Curtis Blewett 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Foredeck 4243
Richard Bouzaid 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Trimmer,Sailmaker 4244
Brad Butterworth 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Afterguard Tactician 4245
Andrew Cape 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Navigator 4246
Thierry Chappet 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Runner 4247
Marco Constant 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Trimmer 4248
Allan Coutts 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4249
Simon Daubney 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Genoa Trimmer 4250
Enrico De Maria 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4251
Yves Detrey 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Pitman 4252
Warwick Fleury 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Main Trimmer 4253
Nils Frei 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Trimmer 4254
Christian Karcher 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4257
Yann Maillet 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4258
Will McCarthy 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4259
Jean Claude Monnin 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Trimmer 4260
Jann Neergaard 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4261
Dominik Neidhart 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Grinder 4262
Dean Phipps 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew MidBowman 4263
Francesco Rapetti 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Mastman 4264
Christian Scherrer 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Trimmer 4265
Peter Van Niekerk 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Trimmer 4267
Pieter Van Nieuwenhuyzen 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Bowman 4268
Jim Bungener 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team CFD Engineer 4269
Glyn Davies 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Engineer 4270
Luc Du Bois 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Performance Analyst 4271
Kirst Feddersen 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Engineer 4272
Dirk Krammers 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Engineer in Chief 4273
Peter Lawson 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Mast Engineer 4274
Manuel Ruiz De Elvira 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Designer 4275
Mike Schreiber 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Sails 4276
Grant Simmer 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Coord. Tactician SUI 75 4277
Carol Vernon 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Engineer 4278
Rolf Vrolijk 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Design Team Principal Designer 4279
Xavier Jolis 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Team Trainer 4280
Latham A. Fish 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger NYYC representative on board 4680
C. Sherman Hoyt 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger NYYC observer 4704
Havemeyer 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger NYYC observer 4719
Ratsey & Lapthorn 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Sails 4725
Van S. Merle-Smith 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Observer 4726
ORB 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Tender 4754
RAVAHINE 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Launch 4755
Cmdr. Samuel S. Brooks, R.N. 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Initial helmsman 4756
Ratsey & Lapthorn 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Sails 4757
Ken Watts 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Sails Lt. weather main, genoa 4758
Madame Herbulot 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Sails Spinnaker 4759
EVAINE 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Trial Horse 4760
RAVAHINE 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Launch 4761
ORB 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Tender 4762
GLEAM 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Trial Horse 4763
SARA 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Tender 4787
OFFSIDER 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Tender 4788
Doug Fairfax 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Spokesman 4789
Frederick E. "Ted" Hood 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Sails Spinnaker,main 4790
Joe Pearce 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Sails 4791
Peter Cole 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Sails 4792
Rolly Tasker 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Sails Hood loft 4793
VIM 1962 GRETEL KA 1 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Trial Horse 4794
Douglass Baglin 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Photographer Team photo 4889
Alf Lean 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Senior draftsman 4890
Joe Pearce 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Sails Hood loft 4891
Peter Cole 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Sails 4927
Peter Cole 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Sails Hood loft 4928
CHAPERONE 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Tender 4929
Sir Michael Fay 1988 NEW ZEALAND NZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team Chairman 5055
Peter Debreceny 1988 NEW ZEALAND NZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team PR & Media 5056
Tom "Schnack" Schnackenberg 1988 NEW ZEALAND NZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team Sail Concepts 5057
Russell Bowler 1988 NEW ZEALAND NZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team 5058
Bruce Farr 1988 NEW ZEALAND NZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team Design & Engineering 5059
Andrew Johns 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team 5060
Peter Walker 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team 5061
John Wade 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team Planning(Auckland) 5062
Laurent Esquier 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team Coach 5063
Sheryl Gibson 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team 5064
Roderick H. Davis 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team Sailing Master 5065
Peter Wilson 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Strategy Team Shore Boss 5066
Peter Jackson 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Design Team 5067
Richard Karn 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Design Team 5068
Richard Morris 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Associate designer 5069
Sean Booth 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Electronics Team 5070
Bill Handley 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Electronics Team 5071
Richard Morris 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Electronics Team 5072
Rhys Williams 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Electronics Team 5073
Chris Wilkins 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Electronics Team 5074
Joy Allen 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Sails Team 5075
John Clinton 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Sails Team 5076
Martin Miller 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Sails Team 5077
Rubin Muir 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Sails Team 5078
Chris Salthouse 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Sails Team 5079
Steve Trevurza 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Sails Team 5080
James L. Ashbury 1870 CAMBRIA Royal Thames Yacht Club Challenger Owner 5241
Michael Ratsey 1870 CAMBRIA Royal Thames Yacht Club Challenger Designer 5242
Michael Ratsey 1870 CAMBRIA Royal Thames Yacht Club Challenger Builder Sails 5243
J. Tannock 1870 CAMBRIA Royal Thames Yacht Club Challenger Captain 5244
A.B. Cook 1870 CAMBRIA Royal Thames Yacht Club Challenger Afterguard 5245
Dr. Charles Coles 1870 CAMBRIA Royal Thames Yacht Club Challenger Afterguard 5246
Dixon Kemp 1870 CAMBRIA Royal Thames Yacht Club Challenger Afterguard 5247
James L. Ashbury 1871 LIVONIA Royal Harwich Yacht Club Challenger Owner Crew 5302
Michael Ratsey 1871 LIVONIA Royal Harwich Yacht Club Challenger Designer 5303
Michael Ratsey 1871 LIVONIA Royal Harwich Yacht Club Challenger Builder 5304
J.R. Woods 1871 LIVONIA Royal Harwich Yacht Club Challenger Skipper 5305
Lord Walter Campbell 1871 LIVONIA Royal Harwich Yacht Club Challenger Afterguard 5306
J.H. Cunningham 1871 LIVONIA Royal Harwich Yacht Club Challenger Administration 5307
Major Charles Gifford 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Syndicate Afterguard 5330
Alexander Cuthbert 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Syndicate Designer 5331
Alexander Cuthbert 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Builder Skipper 5332
Capt. Joseph E. Ellsworth 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Sailing Master,Pilot Afterguard 5333
Beverly Jones 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5334
George Corvillo 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5335
F. Lucas 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5336
C.T. Torrence 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5337
G.W. Ball 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5338
W.H. Barrett 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5339
Capt. Samuel Greenwood 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5340
Capt. J.B. Bretherton 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Afterguard 5341
Wilson, N.Y. 1876 COUNTESS OF DUFFERIN Royal Canadian Yacht Club Challenger Sails 5342
Alexander Cuthbert 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Syndicate 5353
Alexander Cuthbert 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Designer 5354
Alexander Cuthbert 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Builder 5355
Alexander Cuthbert 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Skipper 5356
J.S. Mattoon 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Afterguard 5357
J.B. Donnelly 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Afterguard 5358
W.B. Phillips 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Afterguard 5359
W.S. Stone 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Afterguard 5360
Capt. Nicholas Dand 1881 ATALANTA Bay of Quinte Yacht Club Challenger Afterguard 5361
Sir Richard Sutton 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Owner 5384
John Beavor-Webb 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Designer Afterguard 5385
D. & W. Henderson 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Builder 5386
Capt. John Carter 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Sailing Master Professional 5387
Sir William Lavinge 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5388
Edward Lapthorn 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5389
Lt. William Henn, RN 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Owner Skipper 5423
Mrs. William Henn, RN 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Afterguard 5424
Capt. W.R. Gibson 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Afterguard 5425
John Beavor-Webb 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Designer Helm, Afterguard 5426
John Reed&Sons 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Builder 5427
Dan Bradford 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Asst. Helm 5428
Willy Jameson 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Asst. Helm 5429
Capt. Sam Gibson 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Pilot 5430
Ratsey & Lapthorn 1886 GALATEA Royal Northern Yacht Club Challenger Sails 5431
James Bell 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate Chairman 5454
John Clark 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate 5455
Andrew Clark 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate 5456
Andrew Williams 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate 5457
James Coates 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate 5458
George Coates 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate 5459
J. Hillard Bell 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate 5460
William Bell 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate 5461
William Clark 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Syndicate Afterguard 5462
George Lennox Watson 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Designer Afterguard 5463
D. & W. Henderson 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Builder 5464
Capt. John Barr 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Skipper 5465
Capt. W.R. Gibson 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Afterguard 5466
James York 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Afterguard 5467
Ratsey & Lapthorn 1887 THISTLE Royal Clyde Yacht Club Challenger Sails 5468
Sir Windham Thomas Wyndham-Quin (Dunraven) 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Owner Yes 2016 https://herreshoff.org/achof/inductees/2016-inductees#earlofdunraven 2016 5475
George Lennox Watson 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Designer Afterguard 5476
D. & W. Henderson 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Builder 5477
William Cranfield 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Skipper 5478
Joseph R. Busk 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger NYYC Representative 5479
H. Maitland Kersey 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5480
Lady Rachel Wyndham-Quin 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5481
Lady Eileen Wyndham-Quin 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5482
Capt. Martin F. Lyons 1893 VALKYRIE II Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5483
Sir Windham Thomas Wyndham-Quin (Dunraven) 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate Yes 2016 https://herreshoff.org/achof/inductees/2016-inductees#earlofdunraven 2016 5548
Lord Lonsdale 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 5549
Marquis of Ormande 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 5550
Lord Wolverton 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 5551
Capt. Henry B. McCalmont 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Syndicate 5552
George Lennox Watson 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Designer Afterguard 5553
D. & W. Henderson 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Builder 5554
William Cranfield 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Skipper 5555
Capt. Edward Isaac Sycamore 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Asst. Skipper 5556
H. Maitland Kersey 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5557
Lady Rachel Wyndham-Quin 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5558
Lady Eileen Wyndham-Quin 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5559
Thomas W. Ratsey 1895 VALKYRIE III Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard 5560
Sir Thomas J. Lipton 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Syndicate Leader 5565
William Cranfield 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Syndicate 5566
William Fife, III 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Designer 5567
J.I. Thorneycroft & Co. 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Builder 5568
Capt. Archibald Hogarth 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Skipper 5569
Jesse Connell 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard 5570
Robert Wringe 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard Skipper 5571
Capt. Ben Carter 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Asst. Captain Afterguard 5572
William Cranfield 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Asst. Captain 5573
Sir Thomas J. Lipton 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Syndicate Leader 5591
William G. Jameson 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Manager 5592
George Lennox Watson 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Designer Afterguard 5593
William Denny & Brothers 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Builder 5594
Capt. Edward Isaac Sycamore 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Skipper Prof.'l 5595
Robert Wringe 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Asst. Captain Prof.'l 5596
Ratsey & Lapthorn 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Sails 5597
Sir Thomas J. Lipton 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Syndicate Leader 5623
Col. Duncan F. D. Neill 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Syndicate Manager 5624
William Fife, III 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Designer Afterguard 5625
William Denny & Brothers 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Builder 5626
Robert Wringe 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Skipper Prof.'l 5627
Capt. J. Bevis 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Asst. Helm Afterguard 5628
C. Sharmon-Crawford 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard 5629
Dr. H. E. Neale 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard 5630
Ratsey & Lapthorn 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Sails 5631
Sir Thomas J. Lipton 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Syndicate 5656
Charles E. Nicholson 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Designer Afterguard 5657
Camper & Nicholson 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Builder 5658
Albert Turner 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Skipper Prof.'l 5659
William P. Burton 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard Skipper, Helm 5660
Mrs. William P. Burton 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard 5661
Col. Duncan F. D. Neill 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard 5662
Andrew Jackson Applegate 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Pilot Afterguard 5663
Claude Hickman 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Afterguard 5664
TEAM NEW ZEALAND 1995 BLACK MAGIC NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger TEAM NZ nickname See TEAM NEW ZEALAND 5701
BLACK MAGIC 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Nickname 5702
Robert Hopkins 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Honorary Mushroom 5704
Sobstad Australia 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Sails 5723
John E. Freedman 1967 DAME PATTIE KA 2 Royal Syndey Yacht Squadron Challenger Crew 5731
Ross Annear 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew 5765
Rob Antill 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew 5766
Jack Baxter 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Navigator 5767
Richard Goldsmith 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew 5768
Norman Hyett 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew 5769
Ken Judge 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Trimmer 5770
John Longley 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Sewer 5771
Scott McAllister 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Bowman 5772
Wayne McCurry 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Grinder 5773
Mike Sommerton 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Mastman 5774
John Rosser 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Grinder 5775
Lee Killingworth 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew 5776
OFFSIDER 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Tender 5812
C. Douglas Alford 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Administration Synd. Secretary 5850
Charles Ward 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Administration Marketing Dir. 5851
Joanne Fishman 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Administration Project Coordinator 5852
Robert Hopkins 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Technical Team Technical Mgr. 5853
Dr. Nils Salveson 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Technical Team Technical Co-ordinator 5854
Charles Boppe 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Technical Team Project Manager 5855
Dr. Louis Gratzer 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Technical Team Project Manager 5856
Clay Olivier 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Technical Team Project Manager 5857
William Petersen 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Sails Sail Manager 5858
John Fitzhardinge 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Administration Race Control Coord. 6389
Alison Baker 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Administration Secretary 6390
Lesleigh Green 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Administration Public & Media Rela. 6391
Ken Obrian 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Sails Sailmaker 6392
Mike Quilter 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Sails Sailmaker 6393
Newton Roberts 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew Tender 1st. Mate 6394
Steve Harrison 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew Yacht Maintenance 6395
Glenn Read 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew Computer Operator 6396
Mark Reid 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew Video & Gen'l. Assistant 6397
David Wallace 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew Yacht Maintenance 6398
Laurie Hayden 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew P.E. Specialist, Sports Psychol. 6399
Ken Beashel 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Shore Crew Yacht Maintenance 6400
John Longley 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Mastman 6408
Ken Judge 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Trimmer (Reserve) 6409
Alison Baker 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Administration Secretary 6411
William T. "Bill" Trenkle 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Operations Manager Co-Manager Yes 2019 https://herreshoff.org/achof/inductees/2019-inductees#william-trenkle 2019 6686
Scott Vogel 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Operations Manager Co-Manager 6687
Lee Killingworth 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder 6716
Graeme Johnson 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Foredeck (Reserve) 6717
Christian Willing 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Grinder (Reserve) 6718
Barry Glazier 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Support Crew 6719
David Grundy 1974 SOUTHERN CROSS KA 4 Royal Perth Yacht Club Challenger Support Crew 6720
John Bertrand 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Trimmer 6721
Wayne McCurry 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Crew Grinder 6722
Sir James "Gentleman Jim" Hardy 1977 AUSTRALIA KA 5 Sun City Yacht Club Challenger Helm (Reserve) 6723
Jock Barker 1980 AUSTRALIA KA 5 Royal Perth Yacht Club Challenger Crew Reserve 6724
Mike Fletcher 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Coach 6725
Bruce Rosen 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Design Team CFD 6732
Joe Laiosa 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Design Team Hydrodynamics 6738
Morton J. Bloom 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Advisor-Yacht Racing Rules Representative-Race Comm. Boat 6743
Grant Simmer 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Version 5 of ACC Rule Manager of drafting 6749
Thomas A. Whidden 2000 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Tactician 6753
Leonard Day 1871 LIVONIA Royal Harwich Yacht Club Challenger Crew 6804
Rodney Holland 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Boat Captain 6827
Billy de Quincy 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Amateur 6884
Robert Bell 1899 SHAMROCK I Royal Ulster Yacht Club Challenger Crew 6991
Robert Bell 1901 SHAMROCK II Royal Ulster Yacht Club Challenger Crew 6992
Dean Barker 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Skipper/Helmsman 7027
Kevin Shoebridge 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Team Leader 7028
Andy Claughton 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Designer 7029
ETNZ Design Team 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Designer 7030
Terry Hutchinson 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Afterguard/Tactician 7031
Adam Beashall 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Afterguard/Strategist/Traveller 7032
Ray Davies 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Afterguard/Strategist 7033
Kevin Hall 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Afterguard/Navigator 7034
Ben Ainslie 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Helmsman 7035
Stuart Bettany 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Bowman 7036
Don Cowie 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Mainsail Trimmer 7037
James Dagg 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Trimmer 7038
Grant Dalton 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Runner/Grinder 7039
Kelvin Harrap 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Helmsman 7042
Andy Hemmings 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Trimmer 7043
Kick Heron 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Mast 7044
Jeremy Lomas 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Bowman 7046
Grant Lorenz 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Trimmer 7047
Jonathan MacBeth 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Grinder 7048
Winston MacFarlane 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Grinder 7049
Matthew Mason 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Mast 7050
Chris McAsey 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Grinder 7051
Andrew McLean 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Mid-Bow 7052
Richard Meachem 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Mid-Bow 7053
Mark Mendelblatt 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Afterguard/Traveller 7054
Ian Moore 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Navigator 7055
Tony Rae 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Runner/Pitman 7056
Chris Salthouse 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Mainsail Trimmer 7057
Robert Salthouse 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Trimmer 7058
Rob Waddell 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Grinder 7059
Chris Ward 2007 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND NZL 92 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Racing Team Grinder 7060
Marten Marine 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Builder 7494
Cookson Boatbuilders 1988 NEW ZEALAND KZ 1 Mercury Bay Yacht Club Challenger Builder 7495
Joy Allen 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Sailmaker 7502
Allison Bell 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Catering 7503
Paul Brown 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Boatbuilder 7504
Tony Dalbeth 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Boatbuilder 7505
Sheryl Gibson 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Management Team Legal/Admin 7506
Bob Graham 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Engineer 7507
Murray Greenhalgh 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Engineer/Fitter 7508
Bill Hyandey 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Electrician 7509
Peter Jeromson 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Machinist/Engineer 7510
Andrew Johns 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Management Team Lawyer 7511
Mike Kennedy 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Fitter 7512
Lance Mansen 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Rigger 7513
Rubin Muir 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Sailmaker 7514
Catherine Powell 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Shore Team Catering 7515
Rhys Williams 1988 NEW ZEALAND KZ1 Mercury Bay Boat Club Challenger Electronics Computer Programmer 7516
Russell Coutts 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger CEO Skipper 7519
Larry Ellison 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Afterguard 7520
Michele Ivaldi 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Afterguard Navigator 7521
Hamish Pepper 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Afterguard Strategist 7522
Matteo Piazzi 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Afterguard Navigator 7523
James Spithill 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Afterguard Helmsman 7524
Noel Drennan 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Mainsail Trimmer 7525
Daniel Fong 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Trimmer 7526
Thierry Fouchier 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Trimmer 7527
Ross Halcrow 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Trimmer 7528
Joe Newton 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Trimmer 7529
Dirk de Ridder 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Mainsail Trimmer 7530
Simone de Mari 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Pit 7531
Alberto Barovier 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Foredeck 7532
Max Sirena 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Foredeck 7533
Alan Smith 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Foredeck 7534
Brad Webb 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Foredeck 7535
Simeon Tienpont 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Foredeck 7536
Shannon Falcone 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Grinder 7537
Jonathan "Juno" Macbeth 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Grinder 7538
Brian MacInnes 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Grinder 7539
Gilberto Nobili 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Grinder 7540
Joe Spooner 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Grinder 7541
Andrew Taylor 2010 BMW ORACLE Racing 90 USA 17 Golden Gate Yacht Club Challenger Grinder 7542
Tuppy Penn-Hughes 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Cook - "Seafields" 7698
Brad Butterworth 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Sail Program Assistant 7750
Rodney Ardern 2003 ALINGHI SUI-64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew 7753
Mike Drummond 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew 7755
Vila 2003 ALINGHI SUI-75/64 Societe Nautique de Geneve Challenger Crew Juan 7766
Noel Drennan 2000 STARS&STRIPES USA-55 San Diego Yacht Club Challenger Crew 7771
Jamie Gale 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew 7772
Phil Jameson 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew 7774
Morgan Trubovich 1995 TEAM NEW ZEALAND NZL-32 Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Crew 7777
[Capt.] Ernest "Ned" Heard 1903 SHAMROCK III Royal Ulster Yacht Club Challenger Crew Able-bodied Seaman 7783
[Capt.] Ernest "Ned" Heard 1920 SHAMROCK IV Royal Ulster Yacht Club Challenger Crew Mate 7784
Mrs. Earlys "Brownie" Siegrist 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger "Den Mother" 7814
Brent Mesler 1983 AUSTRALIA II KA 6 Royal Perth Yacht Club Challenger Chef 7822
Helen Hutto 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Cook 7831
OFFSIDER 1970 GRETEL II KA 3 Royal Sydney Yacht Squadron Challenger Tender 7834
Grant Dalton 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Managing Director 7899
Grant Loretz 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Sail Coordinator Trimmer 7900
Derek Saward 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Grinder 7901
Chris Ward 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Grinder 7902
Rob Waddell 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Grinder 7903
Richard Meacham 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Desgin Team Liaison 7904
Chris McAsey 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Grinder 7905
Winston MacFarlane 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Grinder 7906
Jeremy Lomas 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Bowman Pit 7907
Ray Davies 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Tactician 7908
Adam Beashel 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Strategist 7909
Dean Barker 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Skipper 7910
Tony Rae 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Grinder 7911
Glenn Ashby 2013 EMIRATES TEAM NEW ZEALAND Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Trimmer 7912
M. Roosevelt 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger On board 7940
Mr. Schuyler 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger On board 7941
William Krebs 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger PURITAN Observer 7942
Mr. Lapthorne 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Sailmaker 7943
Joseph Nelson 1885 GENESTA Royal Yacht Squadron Challenger Pilot 7944
Thomas A. Barrett, Jr. 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Launch driver 7961
Lt. Cmdr. Richard Chesebrough 1987 STARS&STRIPES US 55 San Diego Yacht Club Challenger Chase boat Pilot 7965
Andy Maloney 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist 7993
Blair Tuke 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist Foil Trimmer 7994
Carlo Huisman 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist 7995
Gilberto Nobili 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist Performance Analyst 7996
Glenn Ashby 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Skipper Sailing Team Director 7997
Grant Dalton 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger CEO 7998
Guy Endean 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist 7999
Joe Sullivan 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist 8000
Josh Junior 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist 8001
Peter Burling 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Helmsman 8002
Richard Meacham 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Platform Coordinator Sailor 8003
Sam Bell 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist 8004
Simon Van Velthooven 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Cyclist 8005
Steve Collie 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Wing Coordinator 8006
Rob Salthouse 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Wing Coordinator 8070
Rod Davis 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Coach - Match Race 8071
Ray Davies 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Coach 8072
Phil Salthouse 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Project Manager 8073
Murray Jones 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Coach - Performance 8074
Kevin Shoebridge 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger COO 8075
Matteo De Nora 2017 Emirates Team New Zealand Royal New Zealand Yacht Squadron Challenger Team Principal 8086
FLICA II 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Challenger Trial Horse 8098
FLICA II 1964 SOVEREIGN K 12 Royal Thames Yacht Club Challenger Trial Horse 8099
FLICA II 1958 SCEPTRE K 17 Royal Yacht Squadron Challenger Trial Horse 8103
Capt. Donald MacPhee 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Afterguard Navigator (deceased) 8104
E.W. Azam 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8106
J. Booth 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8107
J.H. Collier 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8109
G.E. Coram 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8110
R.S. Frost 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8112
J.T.S. Gladwish 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8113
J. Haste 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8114
Alf Kennett 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8116
A. Maclod 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8121
Danny MacNicol 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8122
D. Potter 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8127
V. Pusey 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8128
G.E. Stoner 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8130
J.C. Taw 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8133
W. Taw 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8134
C. White 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8136
P. Williams 1937 ENDEAVOUR II K6 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof.'l 8137
James S. Bacon 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8141
N.H. Bacon 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8142
Miles Belleville 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8143
Chris Boardman 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8144
Charlie Coats 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 1 st. Cook 8145
W.B. deQuincy 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8146
Denny Drew 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8147
Gempton 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew First Mate 8149
Jack Martin 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8150
Frank Mendoch 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8151
Roy Mitchell 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8152
Ernest Mollzer (Moltzer) 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8153
Beecher Moore 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8154
Robert Parker, Jr. 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Masthead Man 8155
W.F. Richards 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8156
Joe (Jim) Taw 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Prof'l 8157
Joe Uglow 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew Asst. Cook 8158
N. Warrington-Smythe 1934 ENDEAVOUR K4 Royal Yacht Squadron Challenger Crew 8159
1980 Yacht Club d'Hyeres Challenger of Record 7839
Iain Percy 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Director Tactician 7842
Nathan Outteridge 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team AC45 Helmsman 7844
Loick Peyron 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team AC45 Helmsman 7845
Santiago Lange 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Sailing & Design Liaison 7846
Rodney Arden 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Wing Trimmer 7847
Sean Clarkson 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Wing Trimmer 7848
Iain Jensen 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Wing Trimmer 7849
Thierry Fouchier 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Trimmer 7850
Magnus Augustson 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Grinder 7851
Andrew McLean 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Grinder 7852
Chris Brittle 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Grinder 7853
Julien Cressant 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Grinder 7854
Craig Monk 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Grinder 7855
Curtis Blewett 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Pit 7856
Phil Jameson 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Pit 7857
Rodney Daniel 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Pit 7858
Andy Fethers 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Bow 7859
Kevin Hall 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Navigator 7860
Andrew Palfrey 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team Coach 7861
Andrew "Bart" Simpson MBE 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record In Memoriam 7862
Stu Bettany 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team AC 45 Boat Captain 7863
John Gimson 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Sailing Team AC 45 Boat Captain 7864
Juan Kouyoumdjian 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Design Team Principal Designer 7865
Paul Cayard 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record CEO Tactician 7866
Torben Tornqvist 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Chairman 7867
Tom "Schnack" Schnackenberg 2013 ARTEMIS RACING Royal Swedish Yacht Club Challenger of Record Design Team Performance & Design 7868
2017 Challenger of Record Committee Challenger of Record 8087
Dr. Stan Reid 1992 San Diego Yacht Club Challenger of Record Chairman - Challenger of Record Committee 5164
Ernie Taylor 1992 San Diego Yacht Club Challenger of Record Ex. Director - Challenger of Record Committee 5165
2017 Challenger of Record Committee 7970
2017 Hamilton Island Yacht Club Challenger of Record RESIGNED 7969
2017 Hamilton Island Yacht Club Challenger of Record RESIGNED 8088
KIWI MAGIC 1987 PLASTIC FANTASTIC KZ 7 Royal New Zealand Yacht Squadron Contender KIWI MAGIC nickname 5703
Chandler Hovey 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Owner 522
C. Raymond Hunt 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Designer Afterguard 523
James E. Graves 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Builder 524
Hood Sails 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Sails 525
Charles F. Hovey 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Skipper Co-helm 526
Chandler Hovey, Jr. 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Skipper Co-helm 527
Sherman Morss 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 528
Thurston Hartford 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 529
Glen S. Foster 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 530
Walter Ross 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 531
Samuel Wharton 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 532
Chandler Hovey, III 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 533
James H. Hunt 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 534
Elizabeth "Sis" (Hovey) Morss 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 535
Carleton Mitchell 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew Navigator 536
William Stetson 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Afterguard 537
Capt. Henry Davis 1958 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Captain Prof.'l 538
Capt. John N. Matthews 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Owner 539
Sparkman & Stephens 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Designer 540
Olin J. Stephens, II 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Designer 541
Henry B. Nevins 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Builder 542
Hood Sails 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Sails 543
Donald Matthews 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Skipper Afterguard 544
Richard Matthews 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 545
Emil "Bus" Mosbacher, Jr. 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Afterguard Alt. helm 546
Frederick E. "Ted" Hood 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Afterguard Sail Trimmer 547
Richard Bertram 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Crew Foredeck 548
Bradley P. Noyes 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Crew 549
Jakob Isbrandtsen 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Crew 550
Leo H. "Buddy"" Bombard, Jr. 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Crew 551
Capt. William F. "Willie" Carstens 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Captain Prof.'l 552
Svend Petersen 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Captain Prof.'l 553
Larry Scheu 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Crew Prof.'l 554
Walter Jackson 1958 VIM US 15 New York Yacht Club Contender Crew Prof.'l - Alternate 555
Pierre S. du Pont, IV 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Syndicate 556
Henry D. Mercer 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Syndicate 557
Cornelius S. Walsh 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Syndicate 558
Arnold D. Frese 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Syndicate 559
Philip L. Rhodes 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Designer 560
Alfred E. "Bill" Luders, Jr. 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Builder 561
Luders Marine 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Builder 562
Arthur W. Knapp, Jr. 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Skipper 563
Edgar L. Raymond, Jr. 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Afterguard Rel. helm, trimmer 564
Frank Maclear 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 565
Philip H. Rhodes 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Crew 566
Douglas D. Mercer 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Crew 567
Victor A. Romagna 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Crew Spinnaker trimmer 568
Pierre S. du Pont, IV 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Crew 569
John B. Nichols 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Crew 570
Tom Hatteberg 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Captain Prof.l 571
Robert Johnson 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Crew Alternate 572
Ivan Simko 1958 WEATHERLY US 17 New York Yacht Club Contender Crew Alternate 573
Junius S. Morgan, Jr. 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate Leader 611
George Nichols 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate 612
J.P. Morgan 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate 613
Cornelius Vanderbilt 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate 614
Arthur Curtiss James 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate 615
George T. Bowdoin 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate 616
Henry Walters 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate 617
Gerard B. Lambert 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Syndicate 618
Junius S. Morgan, Jr. 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Afterguard Co-helm 619
Clinton H. Crane, Jr. 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Designer Afterguard 620
Herreshoff Mfg. Co. 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Builder 621
George Nichols 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Skipper Afterguard, Syndicate 622
Robert N. Bavier 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Afterguard 623
Augustus H. Eustis 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Afterguard 624
John "Jack" Parkinson 1930 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Afterguard 625
Alfred Lee Loomis, Jr. 1930 WHIRLWIND J3 New York Yacht Club Contender Syndicate 626
Landon K. Thorne 1930 WHIRLWIND J3 New York Yacht Club Contender Syndicate Afterguard 627
Paul L. Hammond 1930 WHIRLWIND J3 New York Yacht Club Contender Syndicate Afterguard,Fleet Capt. 628
George M. Pynchon 1930 WHIRLWIND J3 New York Yacht Club Contender Syndicate 629
L. Francis Herreshoff 1930 WHIRLWIND J3 New York Yacht Club Contender Designer 630
George Lawley & Son 1930 WHIRLWIND J3 New York Yacht Club Contender Builder 631
Landon K. Thorne 1930 WHIRLWIND J3 New York Yacht Club Contender Skipper 632
Charles Francis Adams 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Syndicate Leader 633
John S. Lawrence 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Syndicate Manager 634
Chandler Hovey 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Syndicate Afterguard 635
Frank C. Paine 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Designer Afterguard, Trimmer 636
Belknap & Skene 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Designer 637
George Lawley & Son 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Builder 638
Charles Francis Adams 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Skipper Afterguard 639
John S. Lawrence 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Skipper Co-helm 640
C. Raymond Hunt 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Afterguard Helm 641
Gus Olsen 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Mate Prof.'l 642
Wilson 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Sails 643
Ratsey & Lapthorn 1930 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Sails 644
Frederick H. Prince 1934 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Owner 690
Clinton H. Crane, Jr. 1934 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Designer Afterguard 691
Herreshoff Mfg. Co. 1934 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Builder 692
Richard deB. Boardman 1934 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Skipper 693
Olin J. Stephens, II 1934 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Afterguard 694
Spencer Borden 1934 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Afterguard 695
Roderick Stephens, Jr. 1934 WEETAMOE J1 New York Yacht Club Contender Crew 696
Chandler Hovey 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Syndicate Chairman,Afterguard 697
Belknap & Skene 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Designer 698
Frank C. Paine 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Designer Afterguard, Trimmer 699
George Lawley 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Designer Modifications 700
George Lawley & Son 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Builder 701
Charles Francis Adams 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Skipper 702
Elizabeth "Sis" Morss Hovey 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Afterguard 703
C. Raymond Hunt 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Trimmer 704
Prof. Richard D. Fay 1934 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Afterguard 705
Chandler Hovey 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Syndicate 730
W. Starling Burgess 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Designer 731
Herreshoff Mfg. Co. 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Builder 732
Chandler Hovey 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Afterguard Skipper 733
Henry Morse 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 734
Morgan Harris 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Afterguard 735
Charles Hovey 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Afterguard 736
Elizabeth "Sis" Morss Hovey 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Afterguard 737
Capt. George F. Monsell 1937 RAINBOW J4 New York Yacht Club Contender Sailing Master 738
Gerard B. Lambert 1937 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Syndicate 739
Frank C. Paine 1937 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Designer Afteguard 740
Gerard B. Lambert 1937 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Skipper Afterguard 741
Prof. Richard D. Fay 1937 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Afterguard Navigator 742
Capt. Gus Olsen 1937 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Sailing Master 743
Cornelius Shields 1937 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Afterguard 744
C. Raymond Hunt 1937 YANKEE J2 Eastern Yacht Club Contender Afterguard 745
Britton Chance, Jr. 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Designer Assistant 746
Graves Shipyard 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Builder 747
Hood Sails 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Sails 748
Frederick E. "Ted" Hood 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Skippper 749
Donald MacNamara 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Afterguard Co-helm 750
Pierre S. du Pont, IV 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 751
Bradley P. Noyes 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 752
David J. Smith 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 753
E. Ross Anderson, Jr. 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Afterguard 754
Toby Cosgrove 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 755
Donald Logan 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 756
Richard C. McNamara 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 757
Jay Montgomery 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 758
John Osgood 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 759
R.A. Sherbrooke, Jr. 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 760
Charles Shumway 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 761
Jonathan Wales 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew Asst. navigator 762
Richard Ledwith, Jr. 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 763
Seymour Cromwell 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 764
Paul Shields 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Owner 765
Britton Chance, Jr. 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Syndicate 766
Sparkman & Stephens 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Designer 767
Olin J. Stephens, II 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Designer 768
Henry B. Nevins 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Builder 769
E. Ross Anderson, Jr. 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Syndicate Chairman 859
Robert W. Purcell 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Syndicate 860
Frederick E. "Ted" Hood 1962 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Designer 861
Cornelius "Glit" Shields, Jr. 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Skipper 862
Cornelius Shields, Sr. 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 863
Olin J. Stephens, II 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 864
Roderick Stephens, Jr. 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician 865
Palmer Sparkman 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 866
Jack Webb 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 867
Dick Ronan 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 868
John Nichols 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 869
Robert A. Connell 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 870
Charles F. Morgan 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 871
Stephen A. Van Dyck 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Main trimmer 872
Seth Corwin 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 873
John Rohde 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 874
James Haslam 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 875
Russell Wing 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 876
Dick Kurts 1962 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 877
Chandler Hovey 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Owner 878
C. Raymond Hunt 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Designer 879
Graves Shipyard 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Builder 880
C. Raymond Hunt 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Helmsman - Original 881
Sherman Morss 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 882
Charles F. Hovey 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 883
Thomas C. Hovey 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 884
Sherman Morss, Jr. 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 885
James H. Hunt 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 886
B. Devereux Barker, III 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 887
George "Dooie" Isdale 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 888
Owen Torrey 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 889
Britton Chance, Jr. 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 890
Leif Neilsen 1962 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Captain 891
Thomas Patrick "Pat" Dougan 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Owner 971
Sparkman & Stephens 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Designer 972
Henry B. Nevins 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Builder 973
Bill Lilly 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Skipper 974
Walter Podolak 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Skipper 975
J. Gerald "Gerry"" Driscoll 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Skipper 976
Bill Lawhorn 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 977
Robert Dougan 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 978
Jack Hart 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 979
Pat Dougan 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 980
Fred MacDonald 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 981
Herb Riley 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 982
John Gettle 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 983
Don Vaughan 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 984
Walter Podolak 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 985
Ron Young 1964 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Helmsman 986
Chandler Hovey 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Owner 987
C. Raymond Hunt 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Desginer 988
James E. Graves 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Builder 989
Sammy Wakeman 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Skipper 990
C. Raymond Hunt 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Afterguard Co-helm 991
Rick Wakeman 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 992
Ben Hovey 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 993
Sam Wakeman 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 994
Sherman Morss, Jr. 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 995
Sherman Morss 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 996
Pat Morss 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 997
Jon Millar 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 998
Charles Hovey, Jr. 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Afterguard Helmsman 999
Steve Connett 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 1000
Charles Francis 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 1001
Charles Hovey 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 1002
Bee Hovey 1964 EASTERNER US 18 New York Yacht Club Contender Crew 1003
Aurora Syndicate 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Syndicate 1004
Pierre S. du Pont, III 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Syndicate Chair. Afterguard 1005
William J. Strawbridge 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Syndicate Afterguard 1006
Alfred E. "Bill" Luders, Jr. 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Designer Syndicate Manager 1007
Luders Marine 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Builder 1008
Hood Sails 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Sails 1009
William S. "Bill" Cox 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Captain, Helm Syndicate Manager 1010
Kevin Garvey 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1011
David Gundy 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1012
Halsey C. Herreshoff 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1013
Robert Barton 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1014
William W. "Robby" Robinson, Jr. 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1015
Eugene W. "Bill" Stetson 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Tactician, Alt. 1016
John Nichols 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1017
Dick MacNamara 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1018
Richard C. Walling 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1019
George R. Hinman, Jr. 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1020
Thomas B. Hovey 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1021
George M. "Dooie" Isdale, Jr. 1964 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1022
E. Ross Anderson, Jr. 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Syndicate Chairman 1023
Robert W. Purcell 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Syndicate 1024
Frederick E. "Ted" Hood 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Designer Skipper 1025
James E. Graves 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Builder 1026
Frederick E. "Ted" Hood 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Skipper 1027
Sted Amory 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1028
Donald Logan 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1029
John Osgood 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1030
David Rockefeller, Jr. 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1031
Cornelius "Glit" Shields, Jr. 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1032
Jonathan Wales 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1033
Toby Cosgrove 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1034
Warwick Tompkins 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1035
E. Ross Anderson, Jr. 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1036
Bruce Hood 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1037
Mike Deland 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1038
Ken Burns 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1039
Tex Mason 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1040
Steve Wales 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1041
Jeff Montgomery 1964 NEFERTITI US 19 New York Yacht Club Contender Crew 1042
Owen Aisher 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Syndicate Manager 1043
Frank W. Livingston 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Owner 1044
John M. Livingston 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Owner 1045
Stan Bishop 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Advisor 1046
David Boyd 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Designer 1047
Alex Robertson & Sons 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Builder 1048
Bruce Banks 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Sails 1049
Ratsey & Lapthorn 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Sails 1050
Seahorse 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Sails 1051
Auston Farrar 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Sails 1052
Lt. Col. R.S."Stug" Perry 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Skipper Helm 1053
Maj. Gen.'l Ralph Farrant 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Afterguard Navigator, Tactician 1054
Neil Cochran-Patrick 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Afterguard Resigned 1055
Simon Tait 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Afterguard Resigned, alt. helm 1056
M. Meeton 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1057
M. Newton 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1058
Tony Kimber 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1059
Wally Smithers 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1060
Mike Tremlett 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1061
Royston Comport 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1062
Tim Langford 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1063
John M. Rainforth 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1064
Owen Parker 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1065
Mike Newton 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1066
Jeremy Preston 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1067
Chippy Davis 1964 KURREWA V K 3 Royal Thames Yacht Club Contender Crew 1068
Reynolds du Pont 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Syndicate 1146
H. Irving Pratt 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Syndicate 1147
Clayton Irving 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Syndicate 1148
Alfred E. "Bill" Luders, Jr. 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Designer 1149
Luders Marine 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Builder 1150
George R. Hinman, Jr. 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Skipper 1151
William S. "Bill" Cox 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Skipper 1152
Anthony W. Parker 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Afterguard 1153
John Dickerson IV 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1154
Steve Colgate 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew Bowman 1155
John Tremaine 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1156
Tony Tremaine 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1157
Clayton Ewing 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Afterguard Alt. helm 1158
H. Irving Pratt 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1159
John Nichols 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1160
Konrad Ulbrich 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1161
John Kelly 1967 AMERICAN EAGLE US 21 New York Yacht Club Contender Crew 1162
Thomas Patrick "Pat" Dougan 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Owner Alt. helm 1163
Sparkman & Stephens 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Designer 1164
Olin J. Stephens, II 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Designer 1165
Driscoll Custom Boats 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Designer Alterations 1166
Henry B. Nevins 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Builder 1167
J. Gerald "Gerry" Driscoll 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Skipper Helm(Resigned) 1168
Briggs S. Cunningham 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Skipper Alt. helm 1169
Lowell North 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1170
Tom Schock, Jr. 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Foredeck 1171
Burke Sawyer 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 1172
Fred MacDonald 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 1173
Don Vaughan 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Foredeck boss 1174
Robert Dougan 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Midships 1175
Kent Edler 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Midships 1176
John Creed 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Foredeck 1177
James Jones 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Midships 1178
Michael Dougan 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Port grinder 1179
Frank Conaty 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 1180
Craig Schofield 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew 1181
William P. "Bill" Ficker 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Afterguard Alt. helm 1182
Phil Crabtree 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Alt. 1183
Thomas P. Dougan, Jr. 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Starboard grinder 1184
John Gerald Driscoll 1967 COLUMBIA US 16 New York Yacht Club Contender Crew Alt. 1185
David K. Elwell Sr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1236
George R. Hinman, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate Manager 1237
John L. Baringer 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1238
F. Gregg Bemis 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1239
Thomas W. Boynton 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1240
Thomas C. Chubb 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1241
Hugh Cullman 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1242
Briggs S. Cunningham 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1243
T.K. Fisher 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1244
Mrs. Caroline Ryan Foulke 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1245
Mrs. Leroy Frantz, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1246
Avard E. Fuller 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1247
Frank E. Harden 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1248
O'Donnell Iselin 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1249
J. Seward Johnson 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1250
Stanley Livingston, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1251
Alfred Lee Loomis, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1252
Mrs. Martha S.N. Livingston 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1253
W. Roy Manny 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1254
Robert W. McCullough 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate Head 1255
R.C. McCurdy 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1256
Mrs. Henry D. Mercer 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1257
Herbert D. Merrick 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1258
Charles Shipman 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1259
John Taft Potter 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1260
John B. Rogers 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1261
Rudolph J. Schaefer 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1262
C. Porter Schutt 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1263
James R. Shepley 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1264
Garrick Cunningham Stephenson 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1265
Henry A. Street, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1266
Macrae Sykes 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1267
W. Robert Timken 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1268
Gilbert Verney 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1269
Lee Wilson 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1270
Harry J. Ziemann 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1271
Reynolds du Pont 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1272
Perry R. Bass 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1273
John Timken 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1274
Charles S. Payson 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1275
C. Thomas Clagett, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1276
Walter S. Dayton, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate Asst. manager 1277
Robert L. Hall 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate Public relations 1278
Victor A. Romagna 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Afterguard Cockpit,foredeck 1279
Scott McCullough 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Alternate 1280
David K. Elwell, Jr. 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Tailer 1281
Robert A. Connell 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Grinder 1282
J. Gerald "Gerry"" Driscoll 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician 1283
John Romanga 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Alternate 1284
Emil "Tripp" Mosbacher 1970 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Alternate 1285
Charles E."Charley" Morgan, Jr. 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Owner Skipper/Helmsman 1286
Charles E."Charley" Morgan, Jr. 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Designer 1287
Morgan Yacht Corp. 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Builder 1288
Morgan 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Sails 1289
Hood Sails 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Sails 1290
James L. Guard 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Tailer 1291
Tom "Pollack" Dudinsky 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Grinder 1292
Rory "See Vermont" Burke 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Grinder 1293
Paul Curry 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Tailer 1294
James W. Brass 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Pit/Cockpit/Tailer 1295
Steve Colgate 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Tactician Alt. Helmsman 1296
Andrew B. "Andy" Macdonald 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Bowman/Cockpit 1297
Frederick L. Bickely 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Pit/Bow 1298
Thomas R. Young 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Navigator Mainsheet (ret.) 1299
George Oday 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Pre-launch 1300
Conn Findlay 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Crew Mastman 1301
Peter Bowker 1970 HERITAGE US 23 New York Yacht Club Contender Navigator Mainsheet 1302
Baron Marcel Bich 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Syndicate 1320
Andre Mauric 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Designer 1321
Herman Egger, Chantier AFCA 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Builder 1322
Gaston Burgaud 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Sails 1323
Baron Marcel Bich 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Skipper 1324
Louis Noverraz 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Skipper Helmsman-Official 1325
Pierre "Poppie" Delfour 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Skipper Helmsman-2nd. Crew 1326
Eric Tabarly 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Afterguard Navigator 1327
Robin Fuger 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Afterguard Tactician 1328
B. Dunand 1970 FRANCE F 1 Cercle de Voile de Paris Contender Afterguard Navigator-Official 1329
Seattle Sailing Foundation 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Owner 1385
George S. Schuchart 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Syndicate Co-manager 1386
George F. "Fritz" Jewett, Jr. 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Syndicate 1387
Lucy M. Jewett 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Syndicate 1388
Charles J. Hughes 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Syndicate 1389
Eustace "Sunny" Vynne, Jr. 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Syndicate Chairman/Co-manager 1390
Sparkman & Stephens 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Designer 1391
Minnefords 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Builder 1392
J. Gerald "Gerry" Driscoll 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Designer Modifications 1393
Driscoll Custom Boats 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Builder Modifications 1394
J. Gerald "Gerry" Driscoll 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Skipper Afterguard 1395
Richard du Moulin 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1396
Bob Norman 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1397
Steve Koch 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1398
Andrew MacGowan 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew Foredeck boss 1399
Greg Gillette 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1400
Emyrs Black 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1401
Steve Taft 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1402
James Caldwell 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1403
William P. "Bill" Ficker 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Trial Horse Helm 1405
Bill Buchan 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician, Alt. helm 1406
John K. Marshall 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Afterguard Trimmer 1407
Andy Rodell 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1408
Bob Miller 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1409
Gary Philbrick 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1410
Curtis Lillibridge 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1411
Doug Best 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew Alt. 1412
Steve Hathaway 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1413
Carl Neu 1974 INTREPID US 22 New York Yacht Club Contender Crew 1414
King's Point Fund 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Owner 1415
George R. Hinman. Jr. 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate Manager 1416
Reynolds du Pont 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate 1417
Perry R. Bass 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate 1418
W. Robert Timken 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate 1419
Charles S. Payson 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate 1420
C. Thomas Clagett, Jr. 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate 1421
Walter S. Dayton, Jr. 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate Asst. manager 1422
Robert L. Hall 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Syndicate Public relations 1423
Britton Chance, Jr. 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Designer 1424
Robert E. Derecktor Shipyard 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Builder 1425
R. E. "Ted" Turner 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Skipper Original 1426
Dennis Conner 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Afterguard Skipper 1427
Martin "Max" Omeara 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician 1428
Richard du Moulin 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1429
Graham Hall 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician 1430
Richard "Richey" Boyd 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew 1431
Carl "Bunky" Helfrich 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew 1432
Legare Van Ness 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew 1433
Doug Fredericks 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew 1434
Conn Findlay 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew 1435
Robbie Doyle 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew Sail trimmer 1436
Bill Adams 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew 1437
Rusty Dayton 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew Reserve 1438
Michael du Pont 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew Reserve 1439
Jonathan Hawkins 1974 MARINER US 25 New York Yacht Club Contender Crew Reserve 1440
King's Point Fund 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Owner 1441
George R. Hinman. Jr. 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate Manager 1442
Reynolds du Pont 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1443
Perry R. Bass 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1444
W. Robert Timken 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1445
Charles S. Payson 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1446
C. Thomas Clagett, Jr. 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate 1447
Walter S. Dayton, Jr. 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate Asst. manager 1448
Robert L. Hall 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Syndicate Public relations 1449
Sparkman & Stephens 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Designer 1450
Olin J. Stephens, II 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Designer 1451
Britton Chance, Jr. 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Designer Redesign 1452
Robert E. Derecktor 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Builder 1453
Briggs S. Cunningham 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Skipper Relief Helm 1454
George R. Hinman. Jr. 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Skipper Original 1455
Graham Hall 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician 1456
William Jorch 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1457
Dennis Durgan 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew 1458
Benny Mitchell 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew 1459
Jeffrey Neuberth 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew S'bd. Tailer 1460
Doug McKeige 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew 1461
Paul Campbell, Jr. 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew 1462
Dave Miller 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew 1463
Rip Carruthers 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew 1464
John Fisher 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew 1465
Rusty Dayton 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Reserve 1466
Michael du Pont 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Reserve 1467
Jonathan Hawkins 1974 VALIANT US 24 New York Yacht Club Contender Crew Reserve 1468
Baron Marcel Bich 1974 FRANCE F 1 Cercle de voile de Paris Contender Syndicate Chairman 1469
Andre Mauric 1974 FRANCE F 1 Cercle de voile de Paris Contender Designer 1470
Herman Egger, Chantier AFCA 1974 FRANCE F 1 Cercle de voile de Paris Contender Builder 1471
Jean Marie le Guillou 1974 FRANCE F 1 Cercle de voile de Paris Contender Skipper 1472
Bigard 1974 FRANCE F 1 Cercle de voile de Paris Contender Afterguard 1473
Maritime College at Ft. Schuyler Found. 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Owner 1519
George F. "Fritz" Jewett, Jr. 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Syndicate Head 1520
Lucy M. Jewett 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Syndicate 1521
Edward I. du Moulin 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Syndicate Chairman, Gen.'l manager 1522
Archibald Cox, Jr. 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Syndicate Vice Chairman 1523
C. Thomas Clagett, Jr. 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Syndicate 1524
Jesse Philips 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Syndicate 1525
RADM Sheldon Kinney 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Foundation President 1526
Sparkman & Stephens 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Designer 1527
Olin J. Stephens, II 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Designer 1528
David Pedrick 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Designer Project Manager 1529
Minneford's 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Builder 1530
Lowell North 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Skipper Original 1531
Malin Burnham 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Co-Helm Final Skipper 1532
Richard du Moulin 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1533
John K. Marshall 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Afterguard Co-helm,trimmer 1534
Steve Taft 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Crew Tailer 1535
Roderick H. Davis 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Crew Bowman 1536
Andrew MacGowan 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Crew Crew boss, tailer 1537
James Caldwell 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Crew 1538
Don Kohlmann 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Crew Grinder 1539
Roger LeBlanc 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Crew Halyards 1540
Halsey C. Herreshoff 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator, Tactician 1541
Emyrs Black 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Crew Mastman 1543
Jim Allsop 1977 ENTERPRISE US 27 New York Yacht Club Contender Afterguard 1545
King's Point Fund 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Owner 1546
Alfred Lee Loomis, Jr. 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate Chairman 1547
Perry R. Bass 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1548
Hays Clark 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1549
Reynolds du Pont 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1552
Gilbert C. Greenway 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1553
Frederick E. "Ted" Hood 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1554
O.L. Pitts 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1556
Nancy S. Reynolds 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1557
Arthur J. Santry, Jr. 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1558
Lee A. Smith 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1559
W. Robert Timken 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1560
R. E. "Ted" Turner 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate 1561
Frederick E. "Ted" Hood 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Designer 1562
Minneford's 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Builder 1563
Alfred Lee Loomis, Jr. 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Syndicate Manager 1564
Frederick E. "Ted" Hood 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Skipper 1565
Reginald F. Pierce 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew 1566
Arthur J. Santry, Jr. 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew Grinder 1567
Richard B. Hood 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew Tailer 1568
Robert B. Campbell, Jr. 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew Pitman 1569
Peter Lawson 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Afterguard Navigator 1571
Stephen A. Van Dyck 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician 1572
Scott Perry 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Afterguard Tactician 1573
Steve Lirakis 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew 1574
Royal DuBose "Duby" Joslin 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew Bowman 1575
Jeffrey Neuberth 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Project director S'bd. Tailer 1576
Thomas F. "Obie". Obrien 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew Main trimmer 1577
Jonathan Wright 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew Tailer 1578
Eugene "Ty" Hack 1977 INDEPENDENCE US 28 New York Yacht Club Contender Crew Trimmer 1579
Richard Pratt 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Syndicate Chairman 1585
Royal Victoria YC Challenge 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Owner 1586
Ben Lexcen 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Designer 1587
Steve E. Ward 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Builder 1588
John Stanley Savage 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Skipper 1589
Graeme "Frizzle" Freeman 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Afterguard Tactician 1590
Gary Simmons 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Afterguard Navigator 1591
Phil Thompson 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Mainsail 1592
Tom Walters 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Grinder 1593
Don Telford 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Grinder 1594
Chris Harmsen 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Trimmer 1595
Hugo van Kretschmar 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Trimmer 1596
Peter Kane 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Mastman 1597
Glenn Stone 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Sewerman 1598
Damian Fewster 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Bowman 1599
John Hall 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Alternate 1600
Julian Freeman 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Alternate 1601
Russell Evans 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Crew Alternate 1602
North Sails 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Sails 1603
Hood Sails 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Sails 1604
Colin Anderson 1977 CHALLENGE 12 KA 6 Royal Yacht Club of Victoria Contender Sails 1605
Comm. William L. Fesq 1977 GRETEL II KA 3 Royal Perth Yacht Club Contender Syndicate </